Zeytinyağı Ve Faydaları

Zeytinyağı Ve Faydaları

Zeytinyağının Hayati Önemi

Zeytinyağının hayatımıza ve sağlığımıza dair faydalarından  sadece birkaç tanesini aşağıda belirttik.Gelin hep birlikte bunlara bir göz atalım ve şifa kaynağı olan bu nadide gıdadan nasiplenmemiz için bizde soflarımızdan zeytinyağını eksik etmeyelim.

  • Yapılan araştırmalar neticesinden zeytinyağının kalp ve damar hastalıklarında hayati önem taşıdığı tespit edilmiştir. Özellikle Akdeniz tipi beslenme programına uygun olan zeytinyağının önemini tüm doktorlar belirtmiş ve kullanımı konusunda ısrarla tavsiyede bulunmuşlardır
  • Kolesterol içermeyen yağ olan zeytinyağı kolesterol hastaları tarafından rahatlıkla kullanılabilmetedir.Özellikle kötü kolesterolü düşürücü ve iyi kolesterolü yükseltici etkisi ile bilinip kullanılmaktadır.Zeytinyağı tekli doymamış yağ asitleri bakımından oldukça zeytindir. Zeytinyağı bünyesinde % 75 – 80 oranında tekli doymamış yağ asitleri bulundurmaktadır.Bu oran gerek kolesterol hastalarınca gerekse sağlığına dikkat etmek isteyen insan tarafından zeytinyağını birinci eve en faydalı tercih haline getirmektedir.
  • Zeytinyağı özellikle kan damarlarında oluşan  pıhtılaşma gibi rahatsızlıkların önüne geçmektedir.Tromboz adı verilen bu rahatsızlığa yakalanma riskini azalttığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.
  • En az 3 ay boyunca düzenli olarak zeytinyağı tüketen kişilerin kan değerlerine bakıldığında açlık ve tokluk kan glikozlarında azalma ve tansiyon değerlerinde (yüksek tansiyon – düşük tansiyon) düzelme görülmüştür.Özellikle diyabetik rahatsızlığı olan kişilerce faydaları bilinmekte ve tedavi amaçlı  gereksede sağlığa değer katma amaçlı olarak  kullanılmaktadır.
  • Zeytinyağı o kadar büyük bir özelliğe sahiptirki anne sütünde bulunan    bazı yağ asitlerini bünyesinde barındırmaktadır.Özellikle anne sütünde bulunan oleik asit denilen hayati ve çocuk gelişimi için önem arz eden  madde zeytinyağındada bulunmaktadır.Adı geçen bu asitten zeytinyağında % 70 % 80 oranında bulunmaktadır.Bunun için hamile veya emziren annelerin özellikle zeytinyağı tüketmeleri uzmanlarca tavisye edilmektedir. Zeytinyağının çocuk gelişimi üzerinden olumlu etlkeri sayesinde bugün bilinçli birçok anne bu şifa kaynağı üründen ziyadesiyle faydalanmaktadır.
  • Yapılan araştırmalar neticesinde zeytinyağının mideye olan etkileri saymakla bitirilemeyecek kadar çoktur.Özellikle mide ağrılarında gastrik ülser gibi hayatı olumsuz etkileyen rahatsılıklarda zeytinyağının önemi oldukça fazladır.Bunlarla birlikte sindirim sistemine olumlu etkileri olan zeytinyağı safra kesesi rahatsızlıklarında ve safra taşının tedavi edilmesinde oldukça etkilidir.Ayrıca eski zamanlardan beridir kabızlığa karşı gerek çocuklarda ve gerekse yetişkinlerde tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır.
  • Zeytinyağının bünyesinde barındırdığı ve hayati önemi bulunan  A,E,K ve D vitaminleri  ile birlikte yine kalsiyum fosfor demir magnezyum manganez kükürt potasyum ve daha bunlar gibi birçok vitamin ve minerallerle birlikte kemik gelişiminde büyük öneme sahiptir.Kalsiyum kaynağı olan zeytin ve zeytinyağı özellikle yaşlılara ve  kemik erimesi olan kişilere tavsiye edilmektedir.

Saygılarımızla Coşar Zeytincilik

Author Info

Coşar Zeytincilik

No Comments

Comments are closed.