ZEYTİNİN HAYATIMIZDAKİ YERİ

ZEYTİNİN HAYATIMIZDAKİ YERİ

Zeytin Yaradanın biz insanlar için topraktan gönderdiği en güzel en lezzetli ve en şifalı nadir gıdalardan sadece bir tanesidir. Kutsal kitabımız Kuran’ı Kerim de üzerine yeminler edilen bu özel gıdadan herkes mutlaka faydalanmak zorundadır.

Ülkemizde zeytin tüketimi oldukça yüksek olup 7 den 70 e her insan bu güzel gıdadan nasibini almaktadır.Ayrıca zeytin sadece maddi bedenimize fayda sağlamakla kalmayıp manevi dünyamıza da faydaları oldukça yüksektir.Eski peygamberlerden tutun günümüze kadar bir çok büyük insanın zeytinle alakalı kıssadan hisse tarzında yaşadıkları olaylar vardır.Ayrıca zeytin dostluğun ve barışında sembolüdür.Zeytin dalı uzatmak diye Türkçe’mizde bulunan bir deyim vardır.Zeytin küslerin barıştığı dostlukların pekiştiği nice olayların baş aktörü olmuştur tarihler boyunca Bir gıda düşünün ki yaprağı ağacı meyvesi çekirdeği her şeyi ile değerli ve şifalı olsun.

İşte zeytin bu derece özel ve şifa dolu bir besindir ve kahvaltılarımızın vazgeçilmezidir.Herkesin malumudur ki Sabah Kahvaltısı bir insan için hayati önem arz etmektedir.Mutlu kahvaltılar içinse olmazsa olmazların başında zeytin gelmektedir.Bu konuda şair Cemal Süreyya mısralarında Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı diyerek kahvaltının cana can kattığını bizzat dile getirmiştir.Ama siyah ama yeşil zeytin güzel bir kahvaltı için mutlaka sofrada olması gereken baş aktördür. Kahvaltılarımızı neşelendiren bu güzel gıdanın en büyük özelliği ise gün boyu ihtiyacımız olan birçok vitamin ve mineral bakımından zengin olmasıdır.Ülkemizde özellikle Egemiz de sadece sabah kahvaltılarında değil öğle ve akşam öğünlerinde de zeytin severek tüketilmektedir . Özellikle çorba ve salatalar ile servis edilen siyah zeytin sofraya ayrı bir lezzet katmaktadır. 7 den 70 e herkesin bir damak tadı vardır.Zeytin öyle bir gıdadır ki herkese kendini sevdirir ve yedirir. Yeşiliyle ve siyahıyla çizmesiyle ve kırmasıyla tuzlusu ve tuzlusuyla ile ekşilisi ve az ekşilisi ile zeytin mutlaka herkese kendini beğendirecek bir gıdadır. Her şeyi ile bir şifa deposu olan zeytinden herkes faydalanmalı ve bu güzel gıdanın ne derece önemli olduğunu aklından çıkarmamalıdır..Firmamız Coşar Zeytincilik bu özellikleri nedeni ile bu özel gıdanın özel olarak işlenmesi gerektiğini her zaman savunmuştur.Bir zeytin tanesinin bile ayaklar altında kalmasını ve ezilmesini o değerli gıdaya bir saygısızlık olarak gören ve çalışanlarını bu konuda ve özellikle hijyen konusunda devamlı eğiten bir firmadır. Doğal yollar ile hiçbir kimyasal madde kullanılmadan 1 yıl salamura kuyularında özel bakım uygulanarak üretilen zeytinlerimiz hem daha sağlıklı hem daha uzun ömürlü olmaktadır. Rabbimizin bize armağanı olan bu özel gıdaya özel bir muamelede bulunup onu olması gerektiği gibi doğal yollar ile üreten firmamız zeytine her zaman aşırı önem vermiştir.