ZEYTİN YETİŞTİRİCİLİĞİ

ZEYTİN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Zeytin Nerede Yetişir ?

Zeytin, birçok kişinin bilmiş olduğu kışları ılık ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kurak olan Akdeniz İkliminde yetişir. Bu bölgelerde don olayı görülmediği için iç bölgelerde zeytin yetiştirilmesi imkansıza yakındır. Türkiye’de en çok zeytin üretiliminin olduğu bölge Ege Bölgesi’dir. Ayrıca Güney Marmara kıyılarında, Hatay, Gaziantep ve Doğu Karadeniz gibi bölgelerde de ılık olmasının verdiği nedenle de zeytin yetiştirilebilir.

Zeytinin İklim ve Toprağı

Zeytin yetiştiriciliği için en uygun iklim Akdeniz İklimi’dir.Kışları ılık ve yağışlı, yazları ise kuru ve sıcaktır. Yıllık olarak 400 ila 800 mm yağış alan yerler zeytin yetiştiriciliği için uygundur. Zeytin Toprak konusunda çok fazla seçici değildir ancak kalkerli, kumlu, derin ve besince bol olan toprakları daha çok sever. Zeytin kısa süre olmakla beraber -9 C’ye kadar dayanabilir.

Zeytin Tesisleri

Yeni kurulacak olan zeytinlikler, mümkün olduğunca uygun arazılarde ve entansif tesislerde olmalıdır. Dikilmeden önce iyi bir toprak hazırlığı yapılmalı ve meyilli olan arazilerin meyil derecelerine göre çeşitli teras kurulumları gerçekleşmelidir. Ayrıca toprak ve su muhafızı da yeterince sağlanmalıdır. Topraklar bahçe tesisinden önce özellikle organik gübrelerle gübrelenmelidir. Zeytin ikim ve bakım işlemine profesyonel bir şekilde gerçekleşmelidir.

Zeytinlerin Beslenmesi

Zeytinlerin beslenmesine, zeytinin yaşı, gelişmesi, sulama durumu, iklimi , kaldırılacak zeytin miktarı ve toprak besin durumu gibi birçok madde bulunmaktadır.

Zeytinliklerin Sulanması

Zeytin ağaçları çok fazla sulanmaz ancak sulama imkanı varsa zeytin kalitesini daha da arttırmak için sulanabilir. Verilecek su miktarı, zeytinin suya ihtiyaç duyduğu devreler belirlenerek yapılmalıdır.

Budama Dönemi

Budama işleminde önemli olan her yaşta yaprak-kök ve yaprak-odun dengesi oldukça optimum düzeyde tutulmalıdır.Bu nedenle zeytin ağaçları diğer ağaçlara göre daha farklı bir şekilde budanır.

Author Info

Coşar Zeytincilik

No Comments

Comments are closed.