ZEYTİNYAĞI NASIL YAPILIR

ZEYTİNYAĞI NASIL YAPILIR

Zeytinyağı Nasıl Yapılır ?

Zeytinyağı yapımına başlamadan önce, zeytinler toplanır ve bu zeytinler, yaprak ve kabuklarından ayrılıp yıkanarak sıkılmak için hazır hale getirilir. Günümüzde çeşitli paslanmaz makineler yardmız ile sıkılarak hamur haline getirilir. Makineler kullanılmadan önce ise taş yada granit tekerlekler yardımı ile zeytinler hazır hale getirilirdi. Bu işlemde tamamlandıktan sonra hamur haline getirilen zeytinlere yavaş yavaş su eklenerek yağ moleküllerinin bir arada toplanması sağlanır.Ve Zeytinyağı için ilk adımda böylece atılmış olur.

Hamur 25 dakika ila 45 dakika arasında yoğurulur. İşlemin daha uzun sürmesi zeytinin yağının daha az çıkmasına neden olur ve ortaya daha farklı tadlar çıkabilir.Ayrıca uzun süre kalındığından daha fazla hava ile temas olacağından yağın kalitesini de olumsuz yönde etkiler.Kaliteli bir Zeytinyağı için tüm şartlara azami özen göstermek gerekmektedir.

Modern makineleşme ile yapılan zeytinyağlarda, oksitlenmeyi önlemek için çeşitli gazlarla dolu tanklar kullanılır. Bu yöntem ile yağın kalitesi ve lezzeti daha iyi hale gelir. Karışım Zeytinyağı lezzetini arttırmak için 28 C’ye kadar ısıtılabilir. Ama bunun fazlası da oksitlenme yapabilir.Bu işleme de ” cold pressed ” (soğuk sıkma) adı verilir.

Yoğurma işlemi de tamamlandıktan sonra zeytinyağı son bir kez daha sıkılarak santrifüj makinesine konulur ve yüksek hızda dönerek çıkan su ve yağ birikir. Daha sonra bunlar birbirinden ayrıştırılır.

Yağlar ayrıldıktan sonra posada bir miktar yağ daha kalır. Bazı üretici firmalar bu yağı da almak için çeşitli yollara başvurulurlar ve bu düşük yağında prina yağı olduğu söylenir.

Zeytinyağı daha sonra ağartma ve koku gidertme gibi işlemlerden geçerek rafine edilir. Rafine etmek, yağın kokusu ve acısını alır. Bu işlemlerde klorofil ve karotenoid gibi ilaç kalıntıları da temizlenerek yağın rengi daha açılır.

Tüm bu işlemler de sonlandıktan sonra Zeytinyağı bozulmaması için 18 derecede paslanmaz çelik tanklarda saklanarak tüketime sunulur.

Author Info

Coşar Zeytincilik

No Comments

Comments are closed.