ZEYTİN İLE GELEN ŞİFA

ZEYTİN İLE GELEN ŞİFA

ZEYTİN İLE GELEN ŞİFA

Zeytin sadece soflarımızı kahvaltılarımızı süslendiren bir besin değil yüzyıllardan beri bilinegelen bir şifa kaynağıdır. Kuran-ı Kerim’de yüce Yaratıcının üzerine yemin ettiği zeytinin farklı farklı bir çok hastalıklara şifa olduğu herkesçe malumdur. Ayrıca şifa kaynağı olan sadece zeytinin kendisi değil yağrağı, çekirdeği, yağı ve ağacı da birçok hastalıklara iyi geldiği bilimsel araştırmalar ile sabittir.

Zeytin yaprağını ele alacak olursak zeytin yaprağı kaynatılarak içildiği taktirde şekeri dengeleme zayıflama ve kolestrole iyi gelmesi gibi bir çok faydalarını sıralayabiliriz. Vücutta bulunan insülin dengesini düzenleyerek kişinin günlük hayatına devam etmesini ve daha sağlıklı olmasını, düzenli içildiği taktirde zayıflamaya yardımcı olduğu ve acı bir tadı olduğu için iştahı kesip vücutta bulunan yağların yakılmasına fayda sağladığı uzmanlar tarafından söylenmektedir. Gerçek olan şudur ki sağlımız herşeyden daha önemli. Bizim tavsiyemiz önce tıp yoluyla rahatsızlıklarınıza çare aramanız ve doktorunuza başvurmanızdır. Daha sonra alternatif yolları yine doktor gözetiminde deneyebilirsiniz.

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar ile zeytin, zeytin yağı, zeytin yaprağı ve zeytin ağacının ne kadar faydalı ve şifa deposu bir besin olduğunu her gün televizyonlardan gazetelerden öğrenmek mümkün.

Bir kere herkesçe malumdur ki zeytin yüce Yaratıcının Kuran-ı Kerim’de üzerine yemin ettiği mübarek bir besindir. Zeytinin Hz. Adem zamanından gümüze kadar geldiğine dair bir çok efsane ve hikaye anlatılmaktadır.

Bunlardan en bilineni ise şudur , Hz Adem günlerden bir gün vücudunda şiddetli bir ağrı hissetmektedir. Yüce Yaratıcısına durumunu arz eder. Yardım ister şifa talep eder.Yüce Yaratıcı vahiy meleği olan Cebrail ile ona bir ağaç gönderir. Cebrail Hz Adem’e bu ağacın yemişini ye ve sık ki bunun içinde bütün ağrılara iyi gelecek olan şifa vardır der. İşte o gün cebrailin indirdiği o ağaç bizim şuan bir çok rahatsızlıklarımıza iyi gelen ve en önemli besin kaynağımız olan Zeytin ağacıdır.

Hristiyanlar ise Kudüs’teki Süleyman Tapınağı’nın kapılarının ve Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği haçın zeytin ağacından yapıldığına inanırlar. Görüldüğü üzere zeytin ve zeytin ağacı sadece müslü-manlarca mübarek ve değerli değil diğer dinlerde de zeytin ve zeytin ağacının yeri çok değerlidir ve kutsal olarak addedilir.

No Comments

Comments are closed.