Zeytin Denince

Zeytin Denince

Şüphesiz  kahvaltıya önem veren bir milletiz.Düşünsenize mis gibi tereyağı hani şu ayrandan yapılanından,ev yapımı peynirler,bahçeden taze taze kendi ellerimizle kopardığımız domates ve biberler. Böyle bir kahvaltı masasında eksik olan tek şey ise  özellikle Ege de yetişen ve Egenin en bereketli meyvesi sayılan şifa kaynağı zeytinden başkası değildir elbette.Böyle bir kahvaltı sofrasında insanın adeta ömrü uzar ruhu huzurla dolar ve güne daha dinç ve daha enerjik başlamamızı sağlar.Zeytinle birlikte sabahlar daha bir güzel olur.

Zeytin amcalarımızın,teyzelerimizin  binbir emekle toplayıp işlediği mis gibi ağaç ve köy kokusuna bezenmiş ve sofralarımıza kadar aynı samimiyette gelmiş olan mükemmel bir lezzettir.Zeytin adeta memlekettir memleket kokar,vatan kokar . Zeytinle birlikte zeytinyağı da memleketten gelen bir esintidir.Kahvaltılarımızı renklendiren,lezzetlendiren mükemmel bir tatdır.Zeytin sadelik tevazu ve güzellik gibi duyguların  en cisimleşmiş halidir.Zeytin barış demektir emek demektir bereket demektir.Bazen ağacının gölgesinde soluklandığımız , bazen kırgınlıklarımızı giderebildiğimiz barış elçisidir zeytin ve zeytin ağacı .Zeytin samimiyettir sadeliktir sağlık ve lezzettir Nuh tufanından bu yana zeytin birleştirici  özelliği ile bilinmektedir.

Rivayet Odur ki ;

Nuh Peygambere Yaradan tarafından emir verilmiştir. Verilen emre göre her hayvandan dişi ve erkek olmak üzere 2 şer cins kuşlardan ise 7 şer cins almasını ve gemiye binmesini gerekmektedir.Nuh Peygamber,ona inananlar ve Allahın emrettiği sayıda hayvan gemiye biner ve tufan başlar.Tufan o kadar şiddetlidir ki günlerce sürer heryer yerle bir olmuştur.Zamanla tufanın yavaş yavaş azaldığını anlayan Nuh Peygamber gemiden beyaz bir güvercin yollar taki etrafa bakıp haber getirsin.Güvercin uçar her yeri dolaşır ve belli bir zaman sonra gemiye geri döner ancak ağzında bir zeytin dalı ile birlikte. O zaman anlaşılır ki tufan bitmiş ve her şey normale dönmüştür. İşte o günden bu güne kadar beyaz güvercin ve zeytin dalı barışın sadeliğin ve güzelliğin sembolü olmuşlardır.

 

 

Author Info

Coşar Zeytincilik

No Comments

Comments are closed.