Zeytin Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Zeytin Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Zor şartlarda dahi varlığını sürdürebilen, hava değişimine ve rüzgara karşı dayanıklı zeytin ağacı uzun ömürlü bir ağaçtır. Öyle ki 2000 sene yaşayabilirler. Başka bir meyve ağacına göre çok daha az bakım isteyen zeytin ağaçları yapılacak çok az bakımın bile fazlasıyla hakkını verir.Zeytin Ağacı bakımını altı maddeye ayrılabilir.

• Gübreleme

• Budama

• Sulama

• Hastalık ve zararı olanlarla mücadele

• Toprağı işleme

• Hasat

Gübreleme: Ocak-Mart ayları gübreleme vakitleridir. Gübreleme yapmadan önce arazinin toprak yapısının bilinmesinin çok büyük faydası vardır. Bunun için usulüne göre alınmış toprak numunesi çözümledirilir ve bu analiz etme neticesine gore gübrelenir. Ocak ayında 3-4 yılda bir ahır gübresi verilir, çözümleme neticenine gore de her yıl Şubat-Mart aylarında karma gübre kullanılabilir.

Budama: Doğru budama zeytin ağacın verimliliği açısından büyük ehemmiyet taşır. Zeytin ağaçları fidan dönemindeyken şekil budaması yapılmalıdır. Bu, ağacın doğru şekilde büyümesini sağlar. Zeytin Ağaç ürün vermeye başladığında ise ürün budamaları ile daha çok ve daha kaliteli ürün vermeye teşvik edilmelidir. Ağaçlar yaşlandığında ise yapılacak olan sert budamalar ile ağaçlar gençleştirilir. Budama sonrası başka bir ağaca geçerken olası hastalıkların taşınmaması için aletler dezenfekte edilir.

Sulama: Zeytin ağacının kaliteli ürün verebilmesi için kurak yaz döneminde sulanmaya ihtiyacı vardır. Damlama yolu ideal sulama şeklidir.

Hastalık ve zararı olanlarla savaşım: Zeytin Ağaçlarında her yıl savunucu olarak ilkbaharda %1, güzde %1,5’luk “bordo bulamacı” uygulaması yapılır. Bordo bulamacı göztaşı (bakır II sülfat) ve sönmüş kireç karışımından ele geçirilen ve su ile kolayca temizlenebilen bir kimyevi bileşendir. Bu yüzden meyve ağaçlarının rehabilitasyonunda sıkça kullanılır.

Zeytin ağaçlarının başlıca zararı dokunansı zeytin sineğidir. Zeytin sineği meyvelerde larva bırakarak meyve miktarını ve standardını düşürür. Zeytinyağının daha asidik olmasına kapı aralar. Zeytin sineği ile en etkin mücadele her ağaca bir tane asılacak tuzaklardır. Bu organik metot sayesinde meyveler zehirlenmeden zeytin sineğiyle savaşım edilmiş olur. Tuzakları yapılabileceği benzer biçimde hazır olarak da satın alınabilir.

Toprağı işleme: Zeytin ağaçlarının dibi her sene hasattan sonra ve çiçeklenmeden önce 15-20 santimetre’yi aşmayacak derinlikte çapalanmalı, otlardan arındırılmalı ve toprak havalandırılmalıdır.

Hasat: Zeytin meyvesi önce yeşil, olgunlaştıktan sonra da parlak siyah bir renk alır. Hasat Ekim-Aralık ayları arasında yapılır. Ekim ayında, meyve daha yeşil iken sofralık zeytin hasadı yapılır. Kasım-Aralık aylarında ise sofralık siyah zeytin ve yağlık zeytin hasadı yapılır. Hasat sırasında ağacın dallarına, sürgünlerine ve yapraklarına zarar vermemeye dikkat etmek gerekir.

Author Info

Coşar Zeytincilik

No Comments

Comments are closed.