Siyah Zeytinin Vücuda Yararları

Siyah Zeytinin Vücuda Yararları

Lezzetli Siyah Zeytinin Vücuda Yararları

Zeytin özellikle Siyah Zeytin kahvaltıda ve birçok yemeklerde hatta hatta salata süslemelerinde kullanılan beğenilerek tüketilen bir yiyecektir. Zeytin aynı zamanda birçok çeşitleri ile mesela yeşil zeytin ve siyah zeytin olarak salamura şeklinde de sofralarda yerini alır. Siyah Zeytin tarihi günümüzden 8000 yıl öncesine dayanır. Siyah Zeytin ağacının verimli hale gelmesi için 20 yıllık bir süre gerekir bu süreden sonra artık ağaç olgunluk dönemindedir. Zeytin ağacının en büyük düşmanı dondur. -12 derecede kurur. Ülkemizdeki zeytinliklerde eğimli, dağlık arazilerdir. Ülkemizde siyah zeytin denildiği zaman; Gemlik, Uslu, Edincik Su zeytinleri ilk akla gelendir. Tamamen siyah renge sahip olan zeytin tüketime sunulabilir halidir. Bu zeytinin tam olgunluk döneminde toplanılmış olduğunun bir göstergesidir.

Zeytin Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ürünün kesinlikle ambalajlı ve markalı olmasına dikkat edilmelidir. Son kullanma tarihi en önemli detaydır. Salamura ambalajlı olan siyah zeytin ambalajı açıldığı anda renginde açılmalar oluşabilir. Bu doğal bir durumdur.

Zeytinler genelde ekim ayı itibariyle olgunlaşmaya, siyah zeytin haline gelmeye ve sonrasında da hasat edilmeye başlanır. Bu dönem erken hasat dönemidir ve genelde üretilenler yeşil zeytindir. Zeytinler iyice karardığında tekrar hasat edilir. Bu dönemde de sofralık siyah zeytine ulaşılır.

Kaliteli Siyah Zeytin ise üretim maliyeti yüksek olan özel bir üründür. Zeytin kıvırcık ve az tuzludur. Ve içindeki su tamamen dışarıya atıldığından artık zeytinin lezzet yoğunluğu bir kat daha artmış demektir. Bu sebeple üretim olarak en zahmetli en maliyetli üretim şekli olan zeytin türüdür. Zeytin ve zeytinyağı içerisinde bulunan vitaminler özellikle çocuklarda kemik gelişiminde çok etkilidir. Safrayı arttırır, karaciğeri çalıştırır, sarılıkta faydalıdır. Kandaki şekeri düşürür. Taneleri besleyicidir. Siyah Zeytin aynı zamanda kötü kolesterolü düşürdüğünden kalp sağlığında da yararı vardır. Ritim bozukluklarını engeller. Kansere karşı doğal bir oksidandır. Cilt ve saç sağlığında canlılık kazandırır. Göz sağlığında etkili olup, güçlü bir demir kaynağıdır.

 

 

Author Info

Coşar Zeytincilik

No Comments

Comments are closed.