SİYAH ZEYTİNDE KALİTEYİ YAKALAMAK

SİYAH ZEYTİNDE KALİTEYİ YAKALAMAK

Siyah zeytin kaliteyi yakalamak oldukça önemli bir unsurdur. Siyah zeytin dalından koparılıp sofralarımıza gelinceye kadar özen gösterilmeli ve gerek ağaçta gerekse Zeytin işleme fabrikalarında itina ile bakımları yapılmalıdır. Siyah zeytin Tuz ve Ph dengesinin kontrol altında tutulması en önemli iki etkendir. Tüketilen siyah zeytin tuz oranlarının düşük olması ve daha yerken ağızda çekirdeklerinden kolayca sıyrılması gerekmektedir. Çekirdeklerinden güçlükle ayrılan siyah zeytin olmamış ve istenilen kalite tutmamış demektir.Siyah zeytin de kalite her zaman üst seviyede olmalı ve Siyah Zeytine verilen önemin de üst seviyelerde olması gerekmektedir.

Siyah zeytin ülkemizde çoklukla ve sevilerek tüketilen ender gıdalardan bir tanesidir. Lezzet bakımından kaliteli bir siyah zeytin her zaman tercih edilmektedir. Yeme kıvamına gelmiş bir siyah zeytin de olması gereken en önemli şey zeytinin sert oluşu siyah renkte oluşu ve rahatsız edecek derecede tuz içermemesidir.
Siyah zeytin ülkemizde oldukça çok tüketilen ve sevilen bir gıda olmasıyla birlikte tüm dünyanın da severek tükettiği ve talep ettiği bir gıdadır .Özellikle Türk Siyah Zeytini tüm dünyada aşırı talep görmektedir. Ülkemiz Siyah zeytin bakımından oldukça zengin bir ülkedir.
Kısacası Siyah Zeytinde olması gereken 3 önemli faktör şunlardır.
1. Hiçbir kimyasal kullanılmadan üretilen Natural bir Siyah zeytin
2. Belirli periyotlarda tuz oranlarının takip edildiği az tuzlu bir Siyah Zeytin
3. Diri parlak ve siyah renkte olan gerçek Siyah Zeytin…

Türk Siyah Zeytini tüm dünyada gerek kalite gerekse lezzet bakımından tercih edilmektedir.Bu tercihin en büyük sebebi Siyah Zeytinimizin sağlam ve kaliteli bir bünyeye sahip oluşu ve raf ömrünün uzun oluşudur.

Siyah zeytin sadece Türk insanının değil bizim damak tadımızdan farklı bir çok kültürden insanın dahi tercih ettiği ender gıdalardan biridir. Kaliteli bir siyah zeytin tüm dünyada rağbet görmekte ve beğeniyle talep ve takip edilmektedir. Özellikle Asya ve Avrupa Siyah Zeytinimizi bilmekte ve ısrarla talep etmektedir.Ülkemizden dünyanın her yerine her yıl binlerce ton siyah zeytin satılmakta ve bu talep her geçen gün artarak devam etmektedir.Siyah zeytin bizi dünyaya bağlayan en değerli ve en nadir övünç kaynağımızdır.Bu kadar değerli bir hazine olan Siyah Zeytin de kalite asla bırakılmamalı ve hiçbir zaman kaliteden ödün verilmemelidir.Gerek tuz ve gerekse diğer bakımları zamanında yapılmalı ve Natural bir işlem uygulanmalıdır.

Tüm Dünyaca tercih edilen Siyah Zeytin de kalite her zaman ön planda tutulmalı ve Türk Siyah Zeytininin adı her daim en üst seviyelerde olmalıdır.Siyah Zeytinimiz İspanyolların Manzanilla olarak adlandırdığı ve övünç kaynakları olan zeytin den daha kaliteli bir yapıya sahiptir.Onun için Siyah zeytin üretiminde hiçbir zaman taviz vermemeli ve Manzanilla ile olan rekabetimizi unutmamalıyız. Tüm Dünyada Siyah zeytin denince akla Turkish Black Olive gelmeli ve bu konuda azami gayret göstermeliyiz.

Author Info

Coşar Zeytincilik

No Comments

Comments are closed.