SİYAH ZEYTİNDE KALİTE

SİYAH ZEYTİNDE KALİTE

SİYAH ZEYTİNDE KALİTE

Siyah Zeytin topraktan ilk çıktığı anda yeşil renktedir.Zamanla ve hasat mevsimine doğru zeytin gerçek rengini alır. Önce kahverengi olan zeytin yavaş yavaş siyaha dönmeye başlar ve böylece hasat edilme zamanı gelir. Siyaha dönmemiş zeytinler toplanmaz ve renklerinin siyah olması beklenir. Siyahlamayan zeytinlerse sezon sonunda zeytinyağı olmak üzere yağ fabrikalarının yolunu tutar. Ayrıca Gemlik Trilya Siyah Zeytinin çekirdeği  yine diğer siyah zeytinlerin çekirdeklerine göre  belirgin bir farklılık taşımaktadır. Gemlik Trilya Siyah Zeytin bol etli oluşu ve etinin çekirdeğinden kolay ayrılabilmesinden dolayı tüm dünyada  en çok tercih edilen Siyah Zeytin Cinsidir ve kalitesi asla tartışılmaz.

Toprağa yeni ekilen Zeytin ağacı ilk 5 sene pek fazla verimli değildir. 5 ve 6 yaşındaki zeytin ağaçları yavaş yavaş meyve vermeye başlar.Her sene daha büyüyen ağaç yıllar geçtikçe diğer bir yıla oranla  daha çok meyve vermeye başlar.Siyah Zeytin ağacı adeta bir insan gibidir.Bebeklik dönemi çocukluk gençlik ve yaşlılık dönemi gibi birçok dönemlerden geçer. Ülkemizde koruma altında bulunan birlerce yıldır hala ayakta duran Zeytin ağaçları mevcuttur. Firmamız  Coşar Zeytin San olgunlaşmış ve istenilen siyahlığa erişmiş Gemlik Trilya cinsi Zeytinlerin üretimini ve satışını yapmaktadır.Firmamız daha az tuzlu zeytin üretmektedir ve bu konuda her zaman iddialıdır. Gemlik Trilya cinsi siyah zeytinlerin  raf ömrü gerekli özen gösterildikten sonra 3 4 senedir.Bölgemizde zeytin hasat dönemi Ekim ayında başlar aralık sonuna kadar devam eder. Siyah Zeytin için ekilen toprağın suyun havanın ve güneşin büyük önemi vardır.Her bölgede aynı kalitede zeytin yetiştirmek oldukça zordur.Siyah Zeytin en olması gereken kalitesiyle Ege Bölgesinde yetişir.

Bir kere şunun iyi bilinmesi gerekir ki ülkemiz piyasasında satılan her siyah zeytin Trilya cinsi zeytin değildir. Ucuzuyla pahalısıyla birçok siyah zeytin türü vardır.Gemlik Trilya cinsi siyah zeytinin çekirdeği diğerlerine oranla daha yuvarlak olup çekirdeğinin ucunda iğne gibi bir sivrelti vardır.Elinizi bastırdığınızda iğne batması gibi hafif acı hissi vermektedir.Ayrıca Trilya cinsi siyah zeytinler daha çok et oranına sahiptir. Ve yine Gemlik Trilya Cinsi Siyah Zeytinlerin en büyük özelliği hasat zamanında üzerindeki tozumsu buğudur.

Salamura kuyularından hiçbir kimyasal kullanılmadan sadece su ve tuz ile üretilen zeytinler hem natural olmakta hemde daha sağlam bir yapıya sahip olmaktadır. Zeytine uygulanan baskı ile birlikte zeytinin içerindeki tüm acı maddeler suya geçmekte ve zeytin içine belirli bir ölçü ile  verdiğimiz tuzu almaktadır. Böylece kuyulardan çıkarılan zeytinler acısından arınmış olarak yemeğe hazır hale gelir. Firmamız Coşar Zeytin San. Siyah Zeytin üretimi konusunda oldukça iddialı olup müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutmaktadır.

Author Info

Coşar Zeytincilik