SİYAH ZEYTİN TATLANDIRMA

SİYAH ZEYTİN TATLANDIRMA

Dalından taze toplanmış siyah zeytin öncelikle çürük ve ezik zeytinlerden eleme yoluyla arındırılıp salamura kuyularına konulmakta ve bu işlem sonunda siyah zeytin fermantasyonu sağlanmaktadır. Siyah Zeytin de fermantasyon işlemi 8 ila 12 ay arasında sürmekte ve düzenli şekilde siyah zeytinin tuzu ve salamurası ( suyu ) kontrol edilmedir. Siyah Zeytin henüz dalından koparıldığında acıdır ve yenilebilmesi imkansızdır. Doğal fermantasyon ile siyah zeytinin acılığı giderilir ve yemeye uygun hale getirilir.
Peki nedir bu doğal fermantasyon ;
Fermantasyon siyah zeytin yeme yapma sürecinin adıdır. Bu süreçte siyah zeytine gereken azami özen ve itina gösterilmeli ve hiçbir zaman iş şansa bırakılmamalıdır.
Salamura kuyularına atılan siyah zeytinlere öncelikle belirli oranda deniz tuzu ayrıca tüm analizleri yapılmış içme suyu ilave edilir. Ve zeytinlere % 30 civarında baskı uygulanmaktadır. Buradaki baskının amacı siyah zeytin içerisinde bulunan acı suyun ve bünyedeki asitin atılmasını sağlamaktır. Baskı ile kapatılan salamura havuzlarının belirli periyotlarda tuz ölçümleri yapılmaktadır.Ve yine aynı periyotlarda zeytinin içerisindeki acı suyun dışarıya çıkması takip edilmekte ve 2 3 günde bir acı suları alınmaktadır.
En zahmetli ve en meşakkatli bir üretim şekli olsa da en sağlıklı siyah zeytin üretim şekli salamura zeytin üretimidir. Çünkü yapılan baskı ile 1 salamura havuzuna atılan 7 tonluk siyah zeytin miktarı fermante işlemi sonun da 5 tona kadar düşmektedir .Böylece ciddi miktarda maliyet artmakta ancak ürün daha kaliteli bir hale gelmektedir.
Natural fermentasyon işleminde zeytine sadece su tuz ve baskı yapılmakta ve hiçbir kimyasal işlem uygulanmamaktadır. Siyah Zeytin nazik bir çocuk gibidir.Ne kadar iyi bir bakım yapılır ve ne kadar doğal ve natural bir üretim yapılırsa o kadar güzel ve keyifli olur.
Ayrıca evde de yine siyah zeytin tatlandırmak mümkündür. Bunun için en fazla 5 Kg lık bir bidon ve deniz tuzundan baksa hiçbir şeye ihtiyaç yoktur. Öncelikle bidona siyah zeytin atılır ve bir miktar tuz ilave edilir yine bir miktar zeytin ve bir miktar tuz bu şekilde bidon doldurulup ağzı kapatılır. Bundan sonrası sabırla beklenmelidir. 2 3 günde bir bidon çevrilmeli ve ve tüm zeytinlerin tuzlandığından emin olunmalıdır. Zamanla bidonun içerisinde su birikecek ve tuzlar erimeye başlayacaktır.Bir ay kadar sonra bidon açılmalı ve içinde biriken su dökülmeli aynı işleme devam edilmelidir.1,5 ay sonra bidonu açıp bi tadına bakmanızı öneririz.Eğer tamamsa zeytinler bidondan çıkarılıp tuzundan arındırıldıktan sonra siyah zeytininizi keyifle yemeğe başlayabilirsiniz.Dilerseniz baharatlarla lezzetini artırabilirsiniz.

Author Info

Coşar Zeytincilik

No Comments

Comments are closed.