Siyah Zeytin Nasıl Saklanır ?

Siyah Zeytin Nasıl Saklanır ?

Siyah Zeytin Nasıl Saklanır ?

Akdeniz ve Ege Bölgesi’nin incisi olan Siyah zeytin  ülkemizde pek çok çeşidi ile üretilmekte ve tüketilmektedir.

Her Siyah zeytin çeşidinin tuz oranı birbirinden farklıdır. Sele, yuvarlama ve kapama gibi kapalı halde satılan zeytilerin diğerlerine göre tuz oranı daha düşüktür. Bu sebeple Siyah zeytin genellikle açık halde satılır ve tüketim süreleri kısa olur.Siyah Zeytin ömrünü daha uzatabilmek için doğru yöntemlerle korumak gerekir.

Zeytini ilk aldığımızda iki kere yıkanmalıdır. Eğer siyah zeytin size göre tuzlu ise biraz suda bekletebilirsiniz.Böylece tuz miktarını azaltırsınız.

Bir kavanoz siyah zeytin için kavanozun çeyreği kadar suya 2 tatlı kaşığı tuz ve kavanozun üst kısmında yüzecek kadar da tereyağı ilave etmelisiniz. Daha sonra bu kavanozu hava almayacak bir şekilde sıkıca kapatmalısınız.

Bazı zeytinler için bunları yapmanız gerekmez çünkü salamura olarak ta satılabilir. Salamura edilmiş siyah zeytin kullanım ömrü diğer zeytinlere göre daha uzundur.. Fakat bu zeytinlerde 10 gün içerisinde tüketmek sizin için yararlı olacaktır.

Siyah Zeytin uzun süre muhafaza edilmesi için kapalı ve serin bir ortamda saklanmalıdır. Siyah Zeytin şişe ve kavanozlarınız haftada bir ters çevrilerek yağın tüm zeytinlere dağılımı da sağlanmalıdır. Böylece siyah zeytin küflenmez ve uzun süre tüketebilirsiniz.

Zeytininizin küflenmemesi için bir diğer yöntem plastik şişede saklamaktır. Ancak plastik şişeninin temiz olduğuna da emin olmalısınız.

Siyah Zeytin tuzunu almak isterseniz, zeytinleri koyacağınız kabın altına dilimlenmiş birkaç patates parçası koyabilirsiniz. Böylece patates, zeytinin tuzunu alacaktır.

Siyah Zeytin için dikkat edilmesi gerekenler

•Siyah  Zeytinleri salamura ederken zeytinyağı kullanılmamalıdır. Tadını bozabilir. Bunun yerine ayçiçek ve mısır yağını tercih edebilirsiniz.

• Yeşil Zeytini saklarken de limon ve zeytinyağını tercih edebilirsiniz.

• Zeytini koyduğunuz kavanoz hava almamalıdır.

• Ayrıca siyah zeytin alırken ambalajlı olanlar tercih edilmelidir. Ambalajını açar açmaz tüketmeli ve açıkta bırakmamalısınız. Açık olarak almak isterseniz 2-3 gün yetecek kadar almanızı öneririz.

 

 

Author Info

Coşar Zeytincilik

No Comments

Comments are closed.