Siyah Zeytin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Siyah Zeytin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Siyah zeytin ülkemiz topraklarında eski tarihlerden beri sıkça yetişen ve tarımı yapılan bir üründür. Siyah Zeytin İnce dallı ve sivri yapraklı rengi yeşilimsi griyi andıran ağaçlarda yetişir. Siyah Zeytin ilk yetiştiği anda yeşil renktedir ve zamanla siyaha dönmektedir.Bu aşamadayken toplanan zeytinler evde salamura suyuna fabrikalarda ise zeytin havuzlarına yatırılarak doğal zeytin elde edilir.

Doğal salamura zeytin tuzlu su içinde olgunlaşır ve hiçbir kimyasal madde kullanılmadan üretilmektedir. Toplama esnasında siyah zeytin öncelikle yeşil biraz zaman sonra mor ve en sonunda siyah olarak olgunlaşmış olur.Zeytinler henüz yeşilken veya mor renge sahipken acele edilmemeli ve siyahlanması beklenmelidir.Aksi tatirde üreticiler zeytinden bekledikleri ücreti kazanamazlar.

Siyah Zeytin ile elde edilen Sele zeytin yağlık hale dönüşmüş olan siyah zeytinin oksidiyona maruz bırakılarak daha da kararması ve yağının dışarı atılarak süzülmesinden sonra hazırlanan halidir. Kaliteli siyah zeytin hem salamura yeşil zeytin olarak hem de sele zeytin olarak kullanıma uygun olan zeytindir.  Zeytinyağı elde edilecek zeytinler ağaçlardan toplandıktan sonra hiçbir işleme tabi tutulmadan  zeytinyağı fabrikalarına sıkıma gönderilir ve doğal zeytinyağı elde edilir.

Doğal Zeytinyağı Hangi Bölgelerden Elde Edilir?

Ülkemizde zeytincilik kıyı kesimlerde yoğun olarak bulunur. Kuzey Ege bölgesinden  (Edremit-Ayvalık) güney Akdeniz bölgesine kadar (Hayat-Adana) birçok bölgede zeytincilik ve zeytinyağı üretimi yapılır. Bu bölgelerde özellikle kırsal kesimlerde yerel halk tarafından doğal organik zeytinyağı yapılır ve satışı da yapılır. İnternet üzerinden de bu ürünlerin satışı yapılmaktadır.Firmamız en natural ve doğal siyah zeytin çeşitleri ile siz değerli dostlarımızın hizmetindedir.

 

Author Info

Coşar Zeytincilik

No Comments

Comments are closed.