Siyah Ve Yeşil Zeytin Ağaçları

Siyah Ve Yeşil Zeytin Ağaçları

Siyah Zeytin ve Yeşil Zeytin Ağaçları birbirinden farklı mıdır ?

 

Siyah Zeytin ve Yeşil Zeytin ağaçları birbirinden farklı değildir. İki ağaçta zeytin ağacıdır. Aynı ağaçtan istenirse siyah istenirse de yeşil zeytin almak mümkündür.Zeytin ağacıda diğer meyveler gibi birbirinden farklı çeşitlere sahiptir. Bazı zeytin ağaçlarında siyah zeytin bazılarında ise yeşil zeytin üretmek o ağacın o yıl vereceği mahsulün sağlıklı ve bol olmasında büyük bir faktördür.Bir zeytin ağaçta olgunlaşmaya başlarken birbirinden frarklı renklere bürünmektedir.Her dönem meyvenin rengi birbirine tamamen zıt renkler ile yer değiştirir.

 

Özetlemek gerekirse öncelikle yeşil olarak doğar zeytin meyvesi ve zamanla limon sarısı gibi bir renk alır. Limon sarısı rengini alan zeytin çiftöiler tarafından toplanıp işlenmek üzere fabrikalara taşınır ve limon sarısı rengi alan bu zeytinler çizme kırma biberli dolgulu gibi birbirinden farklı lezzetlere dönüşür.Ayrıca toplanan zeytinler eğer sofralık olarak değilde yağlık olarak işlenecekse ilk hasat zamanı toplanan ve rengi limon sarısı almış bu zeytinlerin yağına erken hasat denir.Yani ilk mahsulden elde yağlardır erken hasat yağları.Bazı çiftçiler zeytinin limon sarısı renginden sonra hasat etmeyip beklemektedir.

 

Limon sarısı rengi alan zeytinler ağacından koparılmayıp bekletildikçe mor renge dönüşmeye başlar. Bu evrede toplanan zeytinler yine çizme olarak değerlendirilebilir.Bu evreden sonra da ağacında bırakılıp toplanılmayan zeytinler koyu kızıl ve siyah renge dönmektedir. Siyah zeytinde değerlendirilecek zeytinlerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Ağacından koparılan zeytinlerin etlerinin içine bakılır ve etlerinin beyaz renkte olduğu görüldüğü takdirte hasat için bir müddet daha bekletilmesi gerektiği anlamını taşımaktadır.Siyah işlemede siyah zeytin etinin koyu pembe bir renk alması gerekmektedr.

 

Çiftçiler bu zamanı iyi bilir ve zeytin kısa bir süreliğine ağaçta olgunlaşmaya bırakır . Zeytinler kısa bir zaman sonra içlerindeki etleri koyu pembeye dönmeye başlar ve işte bu zaman siyah zeytin üretimi için uygun olan zamandır.Kısacası üzerindeki siyah renk zeytinin içine işlediği zaman zeytinin siyah zeytin üretimi için uygun hale geldiği zamandır.Yeşil zeytin ve Siyah Zeytin arasında aslında fark yoktur. Yeşil zeytin zeytinin ağacında bir meyve olarak doğduğu ilk zamanları Siyah Zeytin ise zeytinin en olgun son zamanlarını gösterir.

 

 

 

Author Info

Coşar Zeytincilik

No Comments

Comments are closed.