SELE ZEYTİN

SELE ZEYTİN

Sele zeytin tamamen doğal imkanlarla yapılan ve yemesine doyum olmayan Natural bir üretim şeklidir.Eski zamanlarda özellikle köylerde sıklıkla yapılan Sele zeytin için olması gereken birkaç malzeme ile sizde evlerinizde sele zeytin  yapabilir ve bu lezzeti keyifle tadabilirsiniz.

Bunun için ;
1.Sele zeytin yapımı için Özel seçilmiş orta büyüklükte bir miktar siyah zeytin
2.İri Deniz Tuzu ( Zeytin Yapımında Kullanılan )
3.Küçük bir Sele veya sele benzeri bir kasaya ihtiyacınız var.

Yemeklik yapacağınız sele zeytin için tuz oranı her zaman % 10 dur.
Yani 10 Kg bir zeytine 1 Kg tuz koymanız gerekmektedir.

Gelelim sele zeytin yapım aşamasına ;

Kendimiz için özel seçtiğimiz orta büyüklükte zeytinden bir miktar selemize koyuyoruz ve üzerine bir miktar tuz yine bir miktar zeytin ve bir miktar tuz yine bir miktar zeytin ve bir miktar tuz.
Özellikle şuna dikkat edilmesi gerekiyor ki Sele zeytin için seleye koyduğunuz tüm zeytinlerin tuz ile temas etmesi burada büyük önem taşıyor.Ve bunu yukarıda verdiğimiz tuz ölçüsüne sadık kalarak yapmamız gerekmekte.Sele zeytin tuzunun fazla kaçmasını istemeyiz.Bir miktar tuz bir miktar zeytin koyarak selemizi dolduruyoruz.Üzerini bir örtü ile örtmemiz yeterli.Ve sele zeytin için ilk adımı atmış bulunmaktayız yani çoğu bitti azı kaldı.

Zeytinimize 1 hafta boyunca hiç müdahale etmiyoruz.1 hafta sonra dolu sele yi boş ve temiz başka bir seleye dikkatlice döküyoruz tabi zeytinimizi hırpalamadan.Böylece tüm zeytinler tuzlar ile karışmış oluyor.Selemizi doldurduktan 1 hafta sonra yaptığımız bu işlemi artık 3 günde bir yapmamız gerekiyor.

Sele zeytin tuzunu istediğiniz şekilde ayarlamak için ilk 15 gün içinde Selenin ortalarından altlarından ve en üst kısmından birkaç zeytinin tadına bakabilirisiniz.Muhtemelen hafif acısı olacaktır.
Sele zeytin için acı kalmayana dek bu işlemi yapmamız gerekiyor.

Yukarıdaki tarife uyarsanız çok tuzlu sele zeytin yemeyeceğinize eminiz hatta zeytininiz az tuzlu olacak ve afiyetle tüketeceksiniz.

Tüm işlemler sonunda tuzu tam ağzıma layık acısı da gitti diyorsanız zeytini tuzdan arındırma zamanı geldi demektir.
Selenizi bir elek gibi sallayarak tuzunu dökün ve hafif bir şekilde sele zeytin yıkayarak tuzdan iyice arındırın.Ve enson Mısır özü yağı veya tercihe göre Zeytinyağı ile zeytininizi yağlayıp yemeye hazır hale getirebilirsiniz. Tercihinize göre Limon kelik veya sevdiğiniz baharatlar ile lezzetini artırabilirsiniz
Afiyet olsun

Zeytin üretimi ve yapımı konusunda bize danışabilir ve bilgi alabilirsiniz. Size her konuda yardımcı olacağımızdan emin olabilirsiniz. Saygılarımızla Coşar Zeytincilik Ltd Şti