SALAMURA ZEYTİNİ ( GEMLİK YAĞLI SELE )

SALAMURA ZEYTİNİ ( GEMLİK YAĞLI SELE )

Zeytin ilk oluşumunda yani daha dalında iken yeşildir. Daha sonra zamanla kızıllaşır  ve nihayetinde siyahlaşıp  toplanıp işlenmeye hazır hale gelen mucizevi bir meyvedir. Her ne kadar siyahlaşıp olgunlaşsa da Zeytin dalından koparılınca o anda yenebilen bir meyve değildir. Dalından koparılan zeytin acıdır ve tüketilmesi imkansızdır.Lezzetli bir zeytinin oluşumu için bu güzel meyvenin belli başlı işlemlerden geçmesi gerekmektedir. Taki yenilebilsin.

Bu işlemler sonucunda Sele zeytini, Salamura zeytini, Yuvarlama zeytin, Çizik zeytin ve kırma zeytin gibi birbirinden farklı isimler ile anılır. Bu isimlerini saydığımız zeytinlerin sadece isimleri değil lezzetleri de tatları da hatta özellikleri de birbirinden farklıdır.7’den 70’e herkesin damak tadına göre lezzet aldığı ve sabah kahvaltılarında olmazsa olmaz dediği bir favorisi vardır.

İşte zeytinin en büyük özelliklerinden biri de budur. Kendisini herkese sevdirir ve yedirir.Herkes bu özel meyveden bir şekilde istifade eder. Ekşi sevenler tuzlu sevenler az tuzlu ve tuzsuz sevenler hatta zeytininin hafif acı tadını da almak isteyenler.Herkes ama herkes zeytinin bu mucizevi şifasından hissesini alır ve nasiplenir.