Salamura yöntemi nedir ?

Salamura yöntemi nedir ?

Yaz aylarının sonuna doğru sonbahar kapıya dayandığında evleri bir telaş alır. Yazın sıcak  havaların güzelliklerini özletecek olan kışı karşılamak için sıvanır tüm kollar. Güneşte kıp kırmızı kesilen domateslerden, biberlerden salamura salçalar ve kahvaltılıklar yapılır. Tüm kadınlar  toplanıp patlıcan kuruları hazırlar, reçeller yapar. Kimi domates kurutur kimi biber kimi salamura yapar en sevdiği yiyeceği.

Kışın vücudumuzu dinç tutmasını sağlayacak ve bize güç verecek birçok şey de salamura yapılır. Zeytinler çizilir , turşular yapılır. Asma yaprağı ise olmazsa olmazlardandır. Tarihimizin çok gerilerinden günümüze kadar gelen salamura uygulaması hala hepimiz tarafından iştahla yenilip tüketilen birçok gıdanın lezzet kaynağı. Gelin salamura nedir ne değildir hep bareber gözden geçirelim. Yemeğe doyum olmayan o güzelim zeytin ve turşunun yapılışına bir göz atalım.

Nedir bu Salamura denilen şey ?

Salamura denilen teknik sebze ve meyvelerin çok daha uzun süre bozulmadan ve lezzetini kaybetmeden durabilmesi için tercih uzun zamandır kullanılan bir tekniktir.. Tüm sebzeler tuzlu suda dinlendirilerek fermante oluyor. Bu zaman zarfında gıdalar yavaş yavaş olgunlaşıyor ve gerektiği şartlarda saklandığında uzun süre bozulmadan ve tadından hiçbirşey kaybetmeden durabiliyorlar.

Bu teknik buzdolabı gibi gıdaların muhafaza edilebileceği araç-gereçlerin bulunmadığı yıllarda sebze ve meyvelerin uzun süre tüketilebilmesi ve bozulmaması için düşünülmüş ilk tekmiklerden biri olarak bilinmektedir. Yıllardır salamura yapılarak birçok yiyecek hatta  et ve balık dahi muhafaza edilebiliyor.

Tuz ve su oranı altın kural: Salamura nasıl yapılır?

Salamura yapmak için 3 madde olmazsa olmazlardandır. Şöyle ki  su tuz ve salamura edilecek sebze veya meyve.

Olmazsa olmaz bu maddelere sahipseniz sıra geldi Salamuralarımızı yapmaya.Öncelikle Salamura yapımında dikkat gerektiren en önemli noktayı belirtelim ki kurduğumuz turşularımız istediğimiz salamura özelliğini taşısın. Önemli bir kural: kullanılan tuz miktarı genel ağırlığın %5-9 aralığında olmalıdır.

Salamura yapımında hazırlanan tuzu, suda iyice eritip salamuranın ilk adımını atın. Tamamen eriyen tuz, suya karıştığında o lezzet yolculuğuna çıkmaya hazırdır. Büyük bir kap veya bidonun içine salamurasını yapmak istediğiniz yiyecekleri (et) dahil koyun ve üstüne erittiğiniz tuzlu suyu dökün. Salamuranız tamam, gerisini zaman halledecek. Onu yavaş bir şekilde olgunlaştıracak ve ağzınıza layık bir hale dönüştürecektir.

Peki hangi gıdalar Salamura yapılır ?

İşin aslı hayal dahi edemeyceğiniz bir çok  sebze, meyve, et, balık salamura tekniği ile salamura edilebiliyor. Ülkemizde genellikle en çok tüketilen salamura edilmiş gıdaların başında ise turşu çeşitleri zeytin asma yaprağı ve peynir başı çekiyor. Ancak bu gıdaların dışında salamura yapılabilen birçok yiyecek mevcut.

Örnek; yumurtayı bile salamura yöntemi ile tüketebilirsiniz. Hatta size küçük bir sır. Etin en sağlıklı bir şekilde yenilebilecek kıvama geldiği tekniklerin başında eti salamura etmek geliyor. Etler besin değerini kaybetmeden bu teknikle daha lezzetli ve sağlıklı hale gelebiliyor.

Önemli : Salamura tuzu nasıl olmalı ?

Salamura kurarken salamura tuz ya da kaya tuzu olarak bilinen, sofralık tuzdan daha büyük kristale benzer bir yapıya sahip tuz kullanılmalıdır Bu tuz, diğerlerine nazaran içinde çok az iyot bulundurduğu için  sofralık tuzdan çok fazla lezzetlidir.

Sofralık tuz gibi kimyasal bir süreçten ve işlemlerden geçirilmediğinden dolayı sağlık açısından oldukça önemli. Salamuranın içinde kullandığınızda da tadını iki üç misli artırıyor. Gıdaların uzun zaman bozulmadan durmasına yardım ediyor. Salamura tuzunu aktarlardan ve doğal ürünler satan mağazalardan temin edebilirsiniz.

 

Author Info

Coşar Zeytincilik

No Comments

Comments are closed.