SALAMURA (SİYAH) ZEYTİN İŞLEME (TATLANDIRMA)

SALAMURA (SİYAH) ZEYTİN İŞLEME (TATLANDIRMA)

SALAMURA (SİYAH) ZEYTİN İŞLEME (TATLANDIRMA)

Salamura Zeytini genellikle Gemlik türü zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinler ile yapılır. Gemlik türü zeytinlerin en belirgin özelliği ince kabuklu küçük çekirdekli ev etli olmasıdır.Ayrıca Gemlik türü zeytinler diğer zeytin türlerinden daha sağlam sıcağa ve soğuğa daha dayanıklıdır. İşlenmiş paketlenmiş bir Gemlik Salamura Zeytini uzun süre ona has lezzet ve özelliklerinden asla bir şey kaybetmez. Salamura zeytini tüm Dünyanın tercih ettiği severek tükettiği ve herkesin damak tadına hitap edebilen bir türdür.

Salamura Zeytini (Gemlik zeytin) tuzlu su havuzlarının içerisine atılıp hiçbir kimyasal madde kullanılmadan tatlandırılır. Gemlik türü Salamura zeytinlerinin ülkemizde ve tüm dünyada en büyük tercih sebebi de budur.Hiçbir kimyasal kullanılmadan % 100 Natural ve doğal olmasıdır.

Havuzlara atılan zeytinlerin üzerine bu iş için özel olarak hazırlanmış baskı taşları ile baskı yani ağırlık uygulanır. Bu ağırlık miktarı havuzlardaki zeytin miktarının 3/1 kadar ciddi bir ağırlıktır.Bundaki amaç zeytinin acılığını suya salması ve baskı ile zamanla zeytinin kendine has tadının ortaya çıkarılması tatlandırılması dır.

Bununla beraber havuzlardaki suların ve zeytinlerin tuz oranları belirli periyotlarda özel ekipmanlar ile kontrol edilir. İlk atılan zeytinden sonra zamanla tuz oranları büyük ölçüde düşürülür.Bunda amaç ise yoğun zeytin tadını ortaya çıkarmak zeytini yenebilir bir hale getirmek ve az tuzlu olmasını sağlamaktır. Salamura zeytini 6 ay gibi uzun bir süre zeytin havuzlarında ancak tatlandırılır ve yemeğe hazır hale getirilir.

Tüm bu işlemlerden sonra havuzlara atılan zeytinler % 20 oranında fire verir.Firenin sebebi yukarıda bahsettiğimiz acı suların baskı ile atılması işlemidir. 10 kg ham zeytin 8 kg tatlanmış ve yemeğe hazır zeytin haline gelir. Kısacası Salamura Zeytini çok zor işlemlerden geçip sofralarınıza ulaşan en lezzetli en dayanıklı ve en maliyetli zeytin türüdür.

No Comments

Comments are closed.