Kırma Zeytin Tarifi

Kırma Zeytin Tarifi

Kahvaltılarımızın olmazsa olmazı yeşil kırma zeytin nasıl yapılır.

Zeytin hasat vakti geldiğinde pazarlarımız zeytin taneleri ile dolup taşmaktadır. Birbirinden farklı boy ve renklerdeki bu tatlı meyveler tüm yıl boyunca bizlere şifa vermeye hazır bir halde beklemektedir.Biz bu yazımızda birbirinden farklı zeytin çeşitlerinden sadece kırma yeşil zeytinin evde yapılışından bahsedeceğiz.

Kırma Yeşil Zeytin Yapılışı ;

  • 1 Kg Orta Boy ( ham ) Yeşil Zeytin
  • 1 Litre kadar Su
  • 3 Yemek Kaşığı Zeytin için kullanılan Kaya Tuzu
  • 1 Çay kaşığı limon tuzu

Kahvaltıların vazgeçilmezi olarak bilinir kırma yeşil zeytin. Hele birde kızarmış ekmek ve zeytinyağının yanında ayrı bir haz verir insanlara.

Peki bu kadar lezzetli ve faydalı yeşil kırma zeytinin yapılışı nasıldır ?

Öncelikle zeytinlerimizin şekillerini bozmadan bir tokmak veya taş yardımı ile kırıyoruz.Bu işlemleri yaptığımız esnada yanımızda bir kapta temiz bir su bulundurmamız ve kırdığımız zeytinleri bu suda işimiz bitinceye kadar bekletmemiz zeytinlerimizin kararmaması açısından oldukça önemlidir.

Ayrıca başka bir kavanozun içine 1 Litre su, 3 Yemek kaşığı kaya tuzu ve 1 çay kaşığı kaya tuzu ilave edin. Kırma işlemi sona biten tüm yeşil zeytinleri bu tatlandırma suyunun içine aktarın ve kavanozun ağzını sıkı sıkı kapatın. Yukarıdaki bu basit işlemi 10 gün süre ile tekrar edin.10 gün bekleyin ve aynı karşımı tekrar yapın 10 gün sonra bir daha. Tahminen 3 veya lezzetine göre 4 üncü 10 gün sonrasında zeytinleriniz yemeğe hazır hale gelecektir.

Afiyet Olsun

Author Info

Coşar Zeytincilik

No Comments

Comments are closed.