Gençlik İksiri Siyah Zeytin

Gençlik İksiri Siyah Zeytin

Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı siyah zeytin faydalarını saymakla bitmez. İnsanların çoğu, zeytini sadece kahvaltılık olarak düşünmektedirler. Oysa zeytin  tüm ürünleri ile tamamen ilaç gibidir. Siyah zeytin damarlara, sindirim sistemine, vücudun genç kalmasına çok iyi gelmektedir. Ayrıca kalp hastalığına sebep olan damar sertliğine de siyah zeytin iyi gelmektedir. Kalp rahatsızlığı olan kişilere bolca zeytin yemesi önerilmektedir. Siyah zeytin hem kendisi hem de zeytinden üretilen zeytinyağı kan hücresinin sağlıklı kalmasına bire bir iyi gelmektedir. Zeytin kanseri önlemeye de çok iyi gelmektedir. Siyah Zeytin kötü kolesterolün da düşmanı olarak bilinir. Siyah zeytin kısacası vitamin küpüdür.

Zeytin Ülkemizde Nerde Yetişir?

Ülkemizde de kaliteli siyah zeytin genellikle Ege Bölgesinde, Güney Marmara’da ve Akdeniz Bölgesi’nde yetişmektedir. Dünyada ise Akdeniz ikliminin olduğu her yerde yetişmektedir. Zeytinin ağacı çok uzun ömürlü bir ağaçtır. En verimli zamanı 30 ila 150 yaş arasındadır. Ömrü 1000 yılı bulmaktadır.

Kaliteli Siyah Zeytin Nasıl Olmalı?

Siyah zeytin hasadı, tanenin iyice siyahlaştığı zaman toplanması gerekir. Et kısmında mor renk almağa başladığı zaman ve tane buruşmadan toplama yapılır. Kaliteli siyah zeytin katkı maddesi katılmadan yapılan zeytindir. Bu özellikleri taşıyan zeytine sele zeytin diyoruz. Doğal yollarla yapılan sele zeytin çok lezzetli ve kalitelidir. Doğal siyah zeytin katkı maddesi kullanılmadan yapılan has zeytindir. Katkı maddesi katılarak üretilen zeytinin rengi çok koyu olmaktadır. Bu zeytinin yararından çok zararı bulunmaktadır.

 

 

Author Info

Coşar Zeytincilik

No Comments

Comments are closed.