GEMLİK ZEYTİN ÖZELLİKLERİ

GEMLİK ZEYTİN ÖZELLİKLERİ

Gemlik Zeytin Marmara ve Ege Bölgesindeki zeytin ağaçlarının büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.Salamura yapılabilecek en iyi zeytin türüdür ve bölgesine has özellikleri bünyesinde barındırmaktadır.Gemlik Zeytin Ege ve Marmara bölgeleri haricinde yetişmesi oldukça güçtür bir çeşittir çünkü toprak konusunda oldukça seçicidir.

Gemlik zeytin dalından karardıktan sonra toplanır yani hasat edilir.Meyvesi orta büyüklükte olup şekli yuvarlaktır ve bol etli bir zeytin çeşidir.Hiç bir renklendirici ve koruyucu madde ile gemlik zeytin üretilemez.Doğal ve Natural üretim için Gemlik zeytin en ideal zeytin türüdür.Hasat zamanı özenle toplanan Gemlik Zeytin çürümüş yada hastalıklı olduğu belli olan diğer zeytinlerden büyük bir hassasiyetle ayrılır.Gemlik Zeytin kaliteli üretim hasat anında başlar sofralarımıza gelinceye kadar devam eder.

Gemlik Zeytin ağızda kolayca çekirdeğinden sıyrılabilen özelliği ile bilinmektedir.Eğer bir Gemlik Zeytin tüketiyor ve çekirdeğinden ağzınızda kolayca sıyıramıyorsanız tükettiğiniz Gemlik Zeytin bizim tarif ettiğimiz Gemlik Zeytin değildir. Gemlik Zeytin bir başka özelliği ise kendine has yağının oluşu. Yağının da meyvesi kadar kaliteli ve yenilebilir oluşudur.

Gemlik Zeytin meyvesinin özellikleri ise aşağıda sıralanmıştır

Gemlik Zeytin ağacı orta kuvvette bir güce sahiptir.Binlerce yıl ömrünü devam ettirebilecek özellikleriyle bilinir.

• Ağacın gövde rengi hava ve toprak şartlarına göre bazen grimsi ve bazen yeşilimsi bir renk alır

Gemlik Zeytin meyve büyüklüğü orta şekli ise yuvarlaktır.

• 100 adet gemlik zeytin tanesi ortalama 350 ile 400 gr arasındadır.

• 1 kg Gemlik Zeytin de ortalama büyüklükte bir zeytin için 230 260 tane arasında zeytin bulunmaktadır.

Gemlik Zeytin bol etli oluşu ile ünlüdür Zeytinde’ki et oranı %86 civarı ve yağ oranı ise % 28 civarındadır

• Verimi yüksek bir zeytin türüdür.

• İyi bakıldığında ve özenle hasat edildiğinde verimi sizi memnun edecek seviyededir.

Gemlik Zeytin ülkemizde yetişen zeytin çeşitleri içinde en kaliteli zeytin olarak bilinir ve her sene binlerce yeni Gemlik Zeytin fidanı toprağa ekilir.

Author Info

Coşar Zeytincilik

No Comments

Comments are closed.