Geçmişten Günümüze Siyah Zeytin

Geçmişten Günümüze Siyah Zeytin

Siyah Zeytin önceleri yeşil olarak yetişen, daha sonra siyaha dönen bir meyvedir. Siyah Zeytin sadece kendisinden değil, yaprağından da birçok alan da faydalanılmaktadır. Zeytin ağaçları  Türkiye’ de Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Marmara Bölgesin de yetişmektedir. Siyah Zeytin ağaçlarının boyu, 5 ile 10 metreye kadar ulaşabilmektedir. Ömürleri ise 700 ile 2000 yıla kadar çıkmaktadır.

Siyah Zeytinin Farkı

Siyah zeytin diğer zeytinlerden ayıran birçok özelliği vardır. Bunlar; siyah zeytin çekirdeğinden daha kolay ayrılır. Diğer zeytinleri 3 ay gibi bir süre bekletmek gerekirken siyah zeytin küfelere dizili şekilde 15 gün bekletilmelidir.

Zeytinin Faydaları

Kutsal meyve olarak tanımlanan zeytin, saflığı ve doğallığı temsil eder. Fakat bu meyveyi diğerlerinden ayıran en önemli özelliği dalından koparıldığı gibi tüketilmeye elverişli  olmamasıdır.  Zeytinin sadece kendisinden değil, zeytin ağaçlarının yapraklarından da faydalanılmaktadır. Siyah Zeytin de A, C, E vitaminleri, protein, kalsiyum klor gibi bir çok mineral de bulunmaktadır. Siyah Zeytin eski dönemlerden günümüze kadar birçok alanda sağlık açısından tedavi amaçlı kullanılmaktadır.  Kalp rahatsızlıkların da, kanser önleyici olarak, saç ve cilt hastalıklarında birçok alan da tercih edilen Siyah Zeytin; özellikle sıtma hastalığının tedavisinde önemli rol oynamıştır. Zeytin çekirdeğinin yutulması yönünde birçok fikir ortaya atılmış olmasına rağmen, en doğru kullanımı ezerek kullanımdır. Zeytin, çok yağlı bir meyvedir. Bu özelliğinden faydalanılarak zeytinyağı üretilmiş ve sağlık açısından çok faydalı bulunmuştur. 

Kaliteli Siyah Zeytin  elde etmek için yapılması gereken birçok unsur vardır. Zeytini tatlandırma esnasın da kimyasal kullanılmadan sadece su ve tuz ile tatlandırılması yapılmış zeytin, doğal zeytin ve kaliteli zeytindir. Siyah Zeytinin saflığına ve doğallığına çok önem gösterilmedir. Doğallığına özen gösterilen zeytinlerden biri de sele zeytinLezzetli ve kaliteli bir sele zeytin elde etmenin yolu mümkünse ince kabuklu, küçük çekirdekli, bol etli zeytinleri tercih etmektir. Tuzun içerinde hafif buruşmaya başlayan sele zeytin kullanıma hazırlanmak için küçük kavanozlara ayrıştırılır, böylelikle de kaliteli, doğal zeytin elde edilmiş olur.

 

Author Info

Coşar Zeytincilik

No Comments

Comments are closed.