EN İYİ SİYAH ZEYTİN NASIL ANLAŞILIR

EN İYİ SİYAH ZEYTİN NASIL ANLAŞILIR

En İyi Siyah Zeytin Nasıl Anlaşılır ?

Her türlü zeytinin tüketilmeden önce tatlandırılmaya ihtiyacı olduğunu belirtmelim.En çok yanlış yapılan ve zeytinin iyi olmasına engel olan aşama ”tatlandırma” aşamasında oluştuğunu söyleyebiliriz.

Birçok insan siyah zeytin ve yeşil zeytin türünün farklı ağaçlarda yetiştirilip soframıza sunulduğunu düşünür.Kısaca özetlemek gerekirsek siyah zeytin, normal yeşil zeytine göre daha olgun hali desek yanlış olmaz. Hatta daha olgun ve daha yağlı da diyebiliriz siyah zeytin için.

Siyah zeytin tatlandırılırken yeşile göre daha uzun bir zaman diliminde olur. Normal tuzlama ve taş baskı denilen yöntemlerde işin içine katıldığında yaklaşık 6 aylık bir zaman dilimini kapsamakta. Ancak çoğu üretici firma, bu uzun zahmetli iş yerine çeşitli kimyasallar ile az zamanda daha çok siyah zeytin üretimi yapma yoluna gitmekte.

Kimyasal olarak zeytini daha yeşil veya kızılımsı bir renkte iken kostik yardımıyla acılığını giderip, zeytinin renginin siyaha dönmesi için ferro glukonat denilen bir boya ile zeytini siyah rege büründürüyorlar. Kimyasallar yardımı ile rengini veren üreticililer, daha az tuzlu bir şekilde de zeytini piyasaya sürebiliyorlar.

İyi ve kimyasal içermeyen bir zeytini anlamak birkaç yol ile mümkün.

-İlk önce eğer bir zeytinin çekirdeğine baktığınızda siyah ise o zeytini kullanmamanızı öneririz.Çünkü doğal bir şekilde yapılan siyah zeytin çekirdeği, asla siyah olmaz. Koyu kahverengiden siyaha giden bir tonda olmaktadır. O renge de baktığımızda kolayca anlayabilirsiniz.

-Diğer yöntem haricinde uzmanlar, doğal siyah zeytin diğer zeytinlere göre daha acımsı bir tadının olacağını söylemekte.Bunun nedeni ise, yapay yollarla üretilen zeytinlerin kimyasalları oleuropein maddesinin örselenip içinde vitaminlerin de zedelenmesine sebep olduğunu belirtmektedirler.

-Doğal siyah zeytin suya atıldığı zaman rengi açılmaması gerektiğini ve çekirdeğinin daha kolay ayrıldığını da söylemektedirler.

Sizde kaliteli ve doğal zeytinler tüketmek isterseniz gönül rahatlığı ile Coşar Zeytinciliki tercih edebilirsiniz.

Author Info

Coşar Zeytincilik

No Comments

Comments are closed.